10 - 13 March 2022, The NEC Birmingham

Judges

Hound group

Breed Judge 2022
Afghan Hound Mr A M Ledger
Basenji Mrs S Sargent
Basset Fauve de Bretagne Mr E Engh (Norway)
Basset Griffon Vendeen (Grand) Mrs M C Hunt
Basset Griffon Vendeen (Petit) Mr M Cocozza
Basset Hound Mrs D Ellrich
Beagle Miss S Parker
Bloodhound Mrs B Sluiter (Netherlands)
Borzoi Mr A P J van den Broek (Netherlands)
Cirneco Dell’Etna Mrs M Farleigh
Dachshund (Long Haired) Mr L J Cross
Dachshund (Miniature Long Haired) Mr J S Goddard
Dachshund (Smooth Haired) Mr G Hill
Dachshund (Miniature Smooth Haired) Mrs S Metcalfe-Bilgin
Dachshund (Wire Haired) Mr W Moore
Dachshund (Miniature Wire Haired) Mrs J Blackburn-Bennett
Deerhound Mr A Gjetnes (Norway)
Finnish Spitz Mr J Horswell
Foxhound Ms M A E Persson (Sweden)
Greyhound Mr M Cocozza
Hamiltonstovare Mr J Horswell
Ibizan Hound Mr F Kane
Irish Wolfhound Mrs S L Wilkinson
Norwegian Elkhound Miss N D Callow
Otterhound Miss M Swinge
Pharaoh Hound Mr M Caple
Portuguese Podengo (Warren Hound) Mr K Jarvinen (Finland)
Rhodesian Ridgeback Mr T H Johnston
Saluki Mrs A Walton-Haddon
Sloughi Mr A Gjetnes (Norway)
Whippet (dog) Mrs J Peak
Whippet (bitch) Mrs K F Blutecher (Norway)

Gundog group

Breed Judge 2022
Bracco Italiano Mrs K T Parris
Brittany Mrs F Grimsdell
English Setter Mrs C Jennings-Sharman
German Shorthaired Pointer Mrs E P Hollings
German Longhaired Pointer Mrs J Whiting
German Wirehaired Pointer Mrs B Stamp
Gordon Setter Mr R L Mosedale
Hungarian Vizsla Mrs J Hesford
Hungarian Wirehaired Vizsla Mrs S Barnard
Irish Red & White Setter Mr F Kane
Irish Setter (dog) Mrs S K Christian
Irish Setter (bitch) Dr R W James
Italian Spinone Mrs S Whittingham
Lagotto Romagnolo Mrs Y Billows
Large Munsterlander Mr G R Haran
Pointer Mrs N Ellis
Retriever (Chesapeake Bay) Mrs Z Thorn Andrews
Retriever (Curly Coated) Mr P Iversen (Norway)
Retriever (Flat Coated) (dog) Mrs V Bowen
Retriever (Flat Coated) (bitch) Miss B A Johnson
Retriever (Golden) (dog) Mrs E M Keene
Retriever (Golden) (bitch) Mrs E J Walker
Retriever (Labrador) (dog) Ms L Harvey-Major
Retriever (Labrador) (bitch) Mrs R M Phillips
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) Mr M Blay
Spaniel (American Cocker) Mrs A Moss
Spaniel (Clumber) Mrs A Roberts
Spaniel (Cocker) (dog) Miss S Amon-Jones
Spaniel (Cocker) (bitch) Mr J Barney
Spaniel (English Springer) Mr G H Lawler
Spaniel (Field) Mr C H Holgate
Spaniel (Irish Water) Mr C Bexon
Spaniel (Sussex) Mrs A Moon
Spanish Water Dog Mrs C Chapman
Spaniel (Welsh Springer) Mrs S M Connolly
Weimaraner Miss J Turner

Terrier group

Breed Judge 2022
Airedale Terrier Mr A W Baker
Australian Terrier Mr P Horspool
Bedlington Terrier Mr P Phillips
Border Terrier Mrs M Curtis
Bull Terrier Mrs A Young
Bull Terrier (Miniature) Miss V P Hearne
Cairn Terrier Miss D Inett
Cesky Terrier Mr A Marett
Dandie Dinmont Terrier Mrs M Macbeth (Canada)
Fox Terrier (Smooth) Mrs P A Broom
Fox Terrier (Wire) Mr D Ericsson (Sweden)
Glen of Imaal Terrier Miss A Hardy
Irish Terrier Mrs S J Seabridge
Jack Russell Terrier Mrs L H Roberts
Kerry Blue Terrier Ms C Davani
Lakeland Terrier Mrs Z Thorn Andrews
Manchester Terrier Mrs L Norris
Norfolk Terrier Miss J S Moyes
Norwich Terrier Mrs CE Cartledge
Parson Russell Terrier Mrs M Hooley
Scottish Terrier Miss E J Bradley
Sealyham Terrier Mrs J A Bledge
Skye Terrier Mr D Ericsson (Sweden)
Soft Coated Wheaten Terrier Mr W Browne-Cole
Staffordshire Bull Terrier (dog) Mrs A Dick
Staffordshire Bull Terrier (bitch) Mrs A Hubery
Welsh Terrier Mrs S Connell
West Highland White Terrier Mrs J A Griffiths

Utility group

Breed Judge 2022
Akita Mr P Harding
Boston Terrier Mrs J Metcalfe
Bulldog Miss S Davis
Canaan Dog Ms M A E Persson (Sweden)
Chow Chow Mrs S Jakeman
Dalmatian Mr A T Cuthbertson
Eurasier Mrs B Mordan Grimm
French Bulldog Mrs Z Thorn Andrews
German Spitz (Mittel) Mr M Cocozza
German Spitz (Klein) Mrs C Andrew
Japanese Akita Inu Mr P Harding
Japanese Shiba Inu Mrs B Roskell
Japanese Spitz Mrs J Sharpe-Bale
Keeshond Mr S Mallard
Kooikerhondje Mrs J Paradise
Lhasa Apso Mrs A Pickburn
Miniature Schnauzer Mr K C Durso
Poodle (Miniature) Mr F Kane
Poodle (Standard) Mrs K Winwood
Poodle (Toy) Miss D Smith
Schipperke Mrs M Reed-Peck
Schnauzer Mr D Killilea
Shar Pei Mr D Smith
Shih Tzu Mr B Medforth
Tibetan Spaniel Mr I Millar
Tibetan Terrier Mrs A Draper-Andrews

Working group

Breed Judge 2022
Alaskan Malamute Mr K Givens
Bernese Mountain Dog Mrs D Atherton
Bouvier des Flandres Mr K S Wilberg
Boxer Miss J Brown
Bullmastiff Mr A H Hope
Canadian Eskimo Dog Mr K S Wilberg
Dobermann Mrs M A Spindley
Dogue de Bordeaux Mr A Gunn
German Pinscher Miss H Leggett
Giant Schnauzer Mrs G Ogburn
Great Dane Mrs C Wareing
Great Swiss Mountain Dog Mr K Baldwin
Greenland Dog Mr K S Wilberg
Hovawart Mr F Kane
Leonberger Mr B H Blunden
Mastiff Mrs A M Collinson
Neapolitan Mastiff Mr D Ericsson (Sweden)
Newfoundland Mr J Evans
Portuguese Water Dog Mr S W Hall
Rottweiler Mrs J Blunden
Russian Black Terrier Mr D Ericsson (Sweden)
St Bernard Mrs J Brennan
Siberian Husky Mr J Horswell
Tibetan Mastiff Mr E Engh (Norway)

Pastoral group

Breed Judge 2022
Anatolian Shepherd Dog Mr B Croft
Australian Cattle Dog Mr K Jarvinen (Finland)
Australian Shepherd Mr M E Taylor
Bearded Collie (dog) Mrs C Hardy
Bearded Collie (bitch) Mrs G O’Connell
Beauceron Mr G Hill
Belgian Shepherd Dog (Groenendael) Dr M Pratten
Belgian Shepherd Dog (Lakenois) Ms J F Phillips
Belgian Shepherd (Malinois) Dr M Pratten
Belgian Shepherd Dog (Tervueren) Ms J F Phillips
Border Collie (dog) Mrs T L Jackson
Border Collie (bitch) Mr P Simmons
Briard Mr M Kennett
Catalan Sheepdog Mr B Croft
Collie (Rough) (dog) Mr M S Casling
Collie (Rough) (bitch) Miss M Blake
Collie (Smooth) Mrs H R Gibson
Estrela Mountain Dog Mr G Hill
Finnish Lapphund Mrs E R Short
German Shepherd Dog Mrs Z Thorn Andrews
Hungarian Puli Mr E Szyczewski
Hungarian Pumi Mr M Gilchrist
Komondor Mr K Jarvinen (Finland)
Lancashire Heeler Mrs C E Cartledge
Maremma Sheepdog Ms M A E Persson (Sweden)
Norwegian Buhund Miss J A Hearson
Old English Sheepdog Ms H Cousins
Polish Lowland Sheepdog Mr R Oldham
Pyrenean Mountain Dog Mr B M Croft
Pyrenean Sheepdog (Long-Haired) Mr K Baldwin
Samoyed Mrs A Haffenden
Shetland Sheepdog (dog) Mrs B A Thornley
Shetland Sheepdog (bitch) Mrs M Thomas
Swedish Vallhund Mr K Jarvinen (Finland)
Turkish Kangal Dog Mr K Baldwin
Welsh Corgi (Cardigan) Mr G Hill
Welsh Corgi (Pembroke) Mrs M A Sutela (Finland)

Toy group

Breed Judge 2022
Affenpinscher Miss V S Cox
Australian Silky Terrier Mr N Gourley
Bichon Frise Ms L Macleod
Bolognese Miss A Summers
Cavalier King Charles Spaniel (dog) Mr G Inglis
Cavalier King Charles Spaniel (bitch) Miss L Koster
Chihuahua (Long Coat) Mrs L Humphreys
Chihuahua (Smooth Coat) Mr S J Rooney
Chinese Crested Mr R Morland
Coton De Tulear Mrs C Lawson
English Toy Terrier Mr N Gourley
Griffon Bruxellois Mr E Engh (Norway)
Havanese Mrs D Mottram
Italian Greyhound Mr E Engh (Norway)
Japanese Chin Mrs C Partington-Palmer
King Charles Spaniel Mrs P Eddleston
Lowchen (Little Lion Dog) Mrs E Stannard
Maltese Mrs M Hutchinson
Miniature Pinscher Mrs M Anderson
Papillon Miss K Sjong (Denmark)
Pekingese Mrs B Oades
Pomeranian Mrs C Soulsby
Pug (dog) Ms M A E Persson (Sweden)
Pug (bitch) Dr A Schemel
Yorkshire Terrier Mrs B A Boot

Other competitions

Competition Judge 2022
Best in show Mr S Plane
Hound group Mr G B Robertson
Gundog group Mr K S Wilberg
Terrier group Mr P Eardley
Utility group Mr R P Oldham
Working group Mr K R Newhouse
Pastoral group Mr J Horswell
Toy group Mr A Easdon
Obedience Championships Mrs P Watson
Inter-Regional Obedience Ms J Lewis
Inter-Regional Rally Competition Mr T Lewenz
Obreedience Competition Ms S Delaney
Agility Championships Mr P Elms
Agility Dr H Banks
Agility Mr C Huckle
Flyball Ms J Knight
AV Import Register Mr P Harding